دفاتر خدمات اخذ ویزا چگونه فعالیت می‌کنند؟

تهیه ویزا یکی از مقدمه‌های ضروری پیش از سفر به خارج است و به دلایل مختلف ممکن است انجام آن برای متقاضیان دشوار باشد؛ ولی آیا راهی برای سهولت این کار وجود دارد؟

دفاتر خدمات اخذ ویزا چگونه فعالیت می‌کنند؟

روزانه عده بسیاری برای اهداف مختلف مانند گردش، تجارت، تحصیل و … قصد سفر به اقصی نقاط جهان را دارند و به همین منظور پیش از سفر باید برای دریافت ویزا اقدام کنند. البته این فرآیند دارای مراحل مختلفی مانند جمع‌آوری مدارک، تعیین وقت سفارت و مراجعه برای مصاحبه است و ممکن است به دلیل ناآشنایی متقاضیان، ذیق وقت برای دریافت ویزا، ترافیک کاری سفارتخانه‌ها به دلیل بالابودن حجم تقاضا و … دشوار و زمان‌بر به نظر برسد.

در این میان، شرکت‌هایی با نام مراکز خدمات ویزا موسوم به Visa Application Center به تازگی در این زمینه برای تسهیل روند دریافت ویزا و کاهش حجم مراجعه مستقیم به سفارتخانه‌ها آغاز به فعالیت کرده‌اند. زمینه فعالیت این مراکز محدود به ویزاهای تحصیلی، کار و توریستی بوده و در موارد ذیل می‌توانند پاسخگوی مراجعان باشند:

البته تائید نهایی مدارک، مصاحبه و صدور ویزا توسط سفارتخانه‌ها انجام می‌شود و این مراکز صرفا به عنوان واسطه میان مراجعان و سفارتخانه‌ها عمل می‌کنند. در واقع این شرکت‌ها دارای ماهیت برون‌سپاری هستند؛ به این ترتیب که با برعهده گرفتن بخشی از فعالیت‌های داخلی کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌ها، باعث کاهش حداکثری اتلاف زمان و هزینه و در عین حال تسریع فرآیند صدور ویزا می‌شوند.

شرکت‌های متعددی مانند نشنال ویزا سنتر (National Visa Center)، وی اف اس گلوبال (VFS Global) و … از جمله مراکزی هستند که در سطح ملی و بین‌المللی فعالیت می‌کنند. در حال حاضر، از میان آن‌ها شرکت VFS در ایران فعالیت خود را آغاز کرده است و سفارتخانه برخی از کشورها مانند اتریش، فرانسه، آفریقای جنوبی، انگلستان، قبرس، نروژ، مجارستان، سوئد و هلند امور کنسولی خود را (درخواست ویزا، ارائه مدارک و …) را به این مرکز واگذار کرده‌اند.

 

منبع : کجارو

Posted in دسته‌بندی نشده