ارزش بازار تسلا از مرسدس بنز و دایملر پیشی گرفت

برای نخستین بار، ارزش بازار تسلا از گروه خودروسازی دایملر آلمان پیشی گرفت؛ ارزش این شرکت ماه گذشته از بی‌ام‌و هم بیشتر شد.

ارزش بازار تسلا از مرسدس بنز و دایملر پیشی گرفت

پس از گذر از بی‌ام‌و در ماه گذشته، ارزش بازار تسلا از گروه خودروسازی دایملر، شرکت مادر مرسدس بنز هم پیشی گرفت؛ به این ترتیب تسلا از جمله ارزشمندترین خودروسازان در بازار از نظر جمع‌آوری سرمایه است. همان‌طور که ماه گذشته گزارش شد، ارزش سهام بازار تسلا بیشتر از BMW است؛ البته سخت است که تسلا را به‌طور مستقیم با دیگر خودروسازان مقایسه کنیم، زیرا این شرکت به‌دلیل حضور فعال در بخش انرژی، بیشتر از یک خودروساز معمولی است.

هم‌اکنون بیشتر درآمد تسلا از فروش خودروی الکتریکی است که این شرکت را تبدیل به یکی از تولیدکنندگان عمده‌ی خودرو می‌کند. تسلا با تولید کامیون برقی سمی، به بازار کامیون نیز وارد شد و می‌توان مقایسه‌ی خوبی با دایملر برای آن انجام داد. دایملر از طریق برند فرایت‌لاینر (Freightliner) به یکی از بازیگران مؤثر در حوزه‌ی تولید کامیون تبدیل شده است. هرچند که مرسدس بنز طی چند سال آینده با تولید مدل‌های برقی به‌طور رسمی وارد بازار خودروی برقی خواهد شد، اما به‌نظر نمی‌رسد که بتواند به‌سرعت با محصولاتی مانند تسلا مدل اس، تسلا مدل X، تسلا مدل 3 یا حتی تسلا مدل Y رقابت کند.

پس از کاهش سهام تسلا طی چند هفته گذشته در بازار بورس، روزهای گذشته این روند تغییر یافت. با وجود اینکه دایملر وسایل نقلیه بسیار بیشتری نسبت به تسلا ارائه می‌دهد و طی مدت طولانی دارای سودآوری است، اما می‌بینیم که تسلا به‌سرعت از این شرکت سبقت می‌گیرد. حاشیه سود شرکت آلمانی به‌تدریج کاهش می‌یابد و اخیراً به سرمایه‌گذاران درباره‌ی مشکلات ناشی از کاهش فعالیت بخش دیزل هشدار داده شده است.

سال گذشته دایملر برای تسریع در تولید خودروی برقی به سرمایه‌گذاری سنگینی اقدام کرد. هنگامی که مرسدس بنز از سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری برای تولید در بخش الکتریکی صحبت کرد، ایلان ماسک با تمسخر آن را «کم و ناکافی» خواند. اما پیش از آن در سال ۲۰۱۷، دایملر اعلام کرد که تا سال ۲۰۲۲ حدود ۱۱ میلیارد دلار برای ساخت ۱۰ مدل جدید خودروی سرمایه‌گذاری خواهد کرد. اولین خودروی برقی جدید این شرکت، مرسدس بنز EQC خواهد بود که باید تا سال آینده تولید شود.

همچنین می‌توان به افزایش همکاری بین مرسدس بنز و تسلا در زمینه‌ی تولید خودروی برقی اشاره کرد که از سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است. دیتر زتچه، مدیرعامل دایملر از افزایش همکاری‌ها با تسلا صحبت کرد و ایلان ماسک هم گفته بود که این شرکت با مرسدس بنز برای تولید ون الکتریکی اسپرینتر (Sprinter) همکاری می‌کند.

همچنان که تسلا هر روز بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود، این شرکت تیراژ و تعداد مدل‌های برقی خود را نیز افزایش می‌دهد و با حجم بیشتری آن‌ها را به فروش می‌رساند. این امر در ارزش بازار این شرکت و افزایش درخورتوجه نسبت به سایر خودروسازان منعکس می‌شود. هم‌اکنون ارزش بازار تسلا به ۶۳.۱۸ میلیارد دلار رسیده است، درحالی‌که ارزش بازار دایملر تنها به ۶۱.۲۷ میلیارد دلار می‌رسد.

مهمترین عاملی که بر ارزش سهام تاثیر می‌گذارد، اعتقاد به کسب درآمد بیشتر در آینده است. انتظار می‌رود تسلا به‌عنوان یک شرکت تکنولوژیکی و بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی خودروهای تمام برقی، در آینده رشد چشم‌گیری داشته باشد که ارزش سهام آن را در بازار بالا می‌برد. به همین دلیل است که از دیدگاه بازار، تسلا می‌تواند ارزشمندتر از فورد، دایملر یا حتی بی‌ام‌و باشد.

 

منبع : زومیت

Posted in دسته‌بندی نشده