یادداشت: استراماچونی و بازیابی اعتماد به تمرین

استقلال پس از استخدام سرمربی نامدار خود و خرید و فروش‌های پر حاشیه‌ی نقل‌و‌انتقالاتی، کم‌کم آماده‌ی فصل جدید می‌شود.

با توجه به این‌ که در بخش مدیریتی و اجرایی باشگاه همچنان حاشیه‌ها و رفت و آمد‌ها ادامه دارد ولی در زمین تمرین ظاهرا حال استقلال خوب است و این نوید فصل موفقی را به هواداران می‌دهد

استراماچونی در همان روزهای ابتدایی حضورش در استقلال با برخورد قاطع با چند بازیکن نشان داد، قرار نیست در استقلال امسال بی نظمی تحمل شود.

همین اتفاق و برخورد صحیح سرمربی در روزهای ابتدایی باعث شد بازیکنان برای تمرینات اهمیت بیشتری قایل شوند.

اگر به تمرینات پیش فصل آبی‌ها نگاهی بیاندازیم متوجه خواهیم شد بازیکنان جدیت و سخت گیری استراماچونی را متوجه شده‌اند و تمرینات پر فشار بدنسازی و تاکتیکی استقلال با کمترین غایب و حاشیه پیش می‌رود.


از سوی دیگر استراماچونی و دستیارانش در همین مدت کوتاه توانسته‌اند، اعتماد بازیکنان به زمین تمرین را بازیابی کنند. بازیکنان ورای سابقه و نامشان برای نشان دادن قابلیت‌هایشان به سرمربی جدید سخت در تلاش هستند.این باور در استقلال شکل گرفته است که ارفاقی در کار نیست و فقط جنگجوهای واقعی بازی خواهند کرد.

نحوه‌ی طراحی تمرینات و تعدد جلسات تمرینی هم نکته‌ی حائز اهمیتی است.مربی ایتالیایی یک برنامه‌ی تمرینی کامل و مدون برای استقلالی‌ها در نظر گرفته است.

در فوتبال امروز دنیا مربی‌ها برای طراحی جلسات تمرینی زمان زیادی صرف می کنند.تا بازیکنان دچار روزمرگی و به اصطلاح تمرین زدگی نشوند. که البته کار ساده‌ای نیست و احتیاج به دانش و تجربه‌ی کافی دارد.
مربیان موفق نسل جدید فوتبال دنیا هم اغلب تمرین دهنده‌های مولفی هستند.گواردیولا، مورینیو، کلوب،پوچتینو و… همگی سخت گیرترین مربیان در زمین تمرین هستند و برعکس مربیان نسل گذشته، خودشان طراحی تمرینات را به عهده می‌گیرند.

کادر ایتالیایی استقلال در همین چند هفته ثابت کرده‌اند که از دانش طراحی و توانایی اداره‌ی تمرینات برخوردارند. آیتم‌های تمرینی استراماچونی متنوع و به روز هستند، و کادر فنی همگی پای کار.

بر خلاف باور عمومی فوتبالیست‌ها از تمرین کردن فراری نیستند. ولی برای اینکه بازیکنان تمام توان و تمرکز خود را در تمرینات خرج کنند باید به مربیان و ساختار تمرین اعتماد کنند و دانش و تمرکز مربیان در طول تمرینات را احساس کنند.

همین احساس اعتماد یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت کی‌روش و برانکو در بین بازیکنان ایرانی است.و شاید دلیل عدم محبوبیت شفر.

مربی ایتالیایی استقلال در چند هفته‌ی ابتدایی حضورش در ایران نشان داده است که برای کار جدی و اصولی به تهران آمده است. و توانسته است تیم خود را به دور از حاشیه‌های جاری باشگاه با خود همراه کند.
این اصلاحاتی که استراماچونی در بخش تمرینات آبی‌ها ایجاد کرده است بی‌تردید باعث پیشرفت بازی استقلال در فصل آینده خواهد شد. و شاید بازیکنانی که در پیش فصل بدون سر و صدا مشغول تمرین کردن بوده‌اند، سال جدید مزد اعتمادشان به کادر فنی را بگیرند.

درست است است که جنگ قدرت ادامه‌دار و فرسایشی در سطح مدیران و مجریان باشگاه استقلال همچنان ادامه دارد. ولی استقلال استراماچونی خوشبختانه فرزند زمین تمرین خواهد بود.و در سال جدید فاتحان اصلی، بازیکنانی خواهند بود که در تمرینات بیشتر عرق بریزند و کمتر غر بزنند.

منبع : ورزش3

Posted in دسته‌بندی نشده