سوغات شهرکرد چیست؟

مدیریت خلاقانه گردشگری، علاوه بر افزایش تعاملات در این حوزه، نقش مهمی در دیپلماسی فرهنگی و بهبود گفت‌و گوی فرهنگی با سایر کشورها خواهد داشت.

سوغات شهرکرد چیست؟

محمود صادقی، سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان و نمانیده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی گفته است:

توسعه گردشگری، نقش مهمی در دیپلماسی فرهنگی و ارتقای گفت و گوی فرهنگی با سایر کشورها دارد. ایران به عنوان مهد یک تمدن باستانی و تاریخی، می‌تواند میزبان بسیاری از گردشگرانی باشد که با شوق فراوان به دنبال بازدید از گنجینه‌های تاریخی نظیر تخت جمشید هستند.

او در ادامه افزود:

در بسیاری از کشورها، در مورد میراث فرهنگی که مربوط به یک صده قبل است، به گونه‌ای تبلیغات و برنامه‌ریزی می‌شود که همه ساله، گردشگران بی‌شماری از بسیاری از کشورها برای دیدن آن حضور می‌یابند، اما در کشور ما علی‌رغم وجود آثار تاریخی بی‌شمار، تبلیغات اثر بخشی انجام نمی‌گیرد.

شهر کرد، بام ایران علاوه بر دارا بودن جاذبه‌ها و دیدنی‌های گوناگون، صنایع‌دستی و سوغات خوراکی محبوب بسیاری نیز دارد.

با حضور بیش از ۲۴۰ جاذبه گردشگری و دیدنی در شهرکرد بام ایران، هرساله به ویژه در فصول گرما مسافران بسیاری به این منطقه سفر می‌کنند. شهرکرد دارای جاذبه‌های متعدد تاریخی و طبیعی است که بسیاری از طبیعت‌دوستان و تاریخ‌دوستان را به خود جذب می‌کند. این شهر زیبا که مرکز استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود علاوه بر دیدنی‌های متعدد، سوغات خوراکی و صنایع‌دستی متنوعی نیز دارد. با ما همراه باشید تا با سوغات این شهر مرتفع بیشتر آشنا شوید.

یکی از اصلی‌ترین سوغات این منطقه گیاهان دارویی است که با توجه به مرتفع بودن شهرکرد و آب‌و‌هوای کوهستانی آن در فصول بهار در این منطقه به وفور یافت می‌شود. قارچ، پرموسیر، لیباس، شیرین بیان، کاسنی، بابونه، آویشن و زنجبیل برخی از گیاهان دارویی این منطقه محسوب می‌شود که دارای خواص گیاهی بسیاری هستند. همچنین سلمان تره، اوماج، ترشک، پاکلاغ، موچه، شنگ، کنگر، کرفس کوهی و چاووک برخی از گیاهان کوهستانی و محلی این منطقه هستند که از آن‌ها به‌عنوان طعم‌‌دهنده و چاشنی در مواد غذایی استفاده می‌شود.

بادام شهرکرد که شهرت بسیاری دارد، یکی از محصولات کشاورزی این منطقه محسوب می‌شود که دارای کیفیت و خواص بسیاری است. مرغوب‌ترین نوع بادام در منطقه‌ای کوهستانی با آب فراوان در سامان اطراف شهرکرد تولید و کشت می‌شود.

باغ‌های گردو در شهرکرد حدود هفت هزار هکتار وسعت دارند. شهرکرد سهم بسیاری در تولید گردو در کشور دارد. گردوهای این منطقه دارای کیفیت خوبی هستند که می‌توان به‌عنوان سوغات از آن تهیه کرد.

عسل طبیعی و کوهستانی در شهرکرد نیز دارای مرغوبیت بسیاری است. با توجه به مرتفع بودن این منطقه و آب و هوای کوهستانی عسل‌های مرغوب بسیاری در این منطقه تولید می‌شود که بسیاری از گردشگران آن را سوغاتی محبوب برای خرید می‌دانند.

گز بلداجی از شیره‌ایی سفید رنگ به نام انگبین در دو نوع پسته‌ایی و بادامی تولید می‌شود. این شیره از کوهستان‌های منطقه جمع‌آوری می‌شود. نام گز بلداجی از منطقه بلداجی که از دیرباز تولیدکننده گز بوده است، می‌آید. از گز بلداجی به‌عنوان سوغات شیرین شهرکرد یاد می‌شود.

در این منطقه عشایر بسیاری به دامپروری مشغول هستند و یکی از پررونق‌ترین مشاغل استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود. کشک شهرکرد نیز که حاصل کار عشایر است به علت طبیعی بودن طعم بسیار خوبی دارد. در کل لبنیات این منطقه کیفیت و طعم دلپذیری دارند. قره قوروت نیز از سوغات‌های ترش شهرکرد محسوب می‌شود که در زبان محلی به قارا شهرت دارد.

شهرکرد را شهر نمد می‌دانند. نمد یا نمد مالی از قدیمی‌ترین صنایع این منطقه است که توسط مردان و به‌صورت گروهی ساخته می‌شود. معروف‌ترین نمد این منطقه کلاه‌های نمدی است که به‌عنوان پوشش سنتی مردان عشایر این منطقه استفاده می‌شود.

از صنایع‌دستی سنتی و محلی این منطقه می‌توان به خرسک و جاجیم اشاره کرد. خرسک نوعی قالی است که پرزهای آن گرفته نمی‌شود و برای بافت آن از هیچ نقشه‌ایی استفاده نمی‌کنند. جاجیم نیز از ترکیب نخ‌های رنگی به‌صورت یکدست و صاف بافته می‌شود و کاربردی همانند فرش دارد.

هنر قفل سازی ازد یگر صنایع‌دستی و قدیمی شهرکرد به شمار می‌رود که شهرت بسیاری دارند و می‌توان برخی از قفل‌های ساخته شده از این شهر را در موزه‌های اروپایی پیدا کرد.

 

منبع : کجارو

Posted in دسته‌بندی نشده