برنامه سفر آخر هفته از اصفهان به سمیرم

سمیرم با جاذبه‌های طبیعی زیبایی مانند چشمه ناز و آبشار سمیرم، مقصد خوبی برای سفر آخر هفته برای اصفهانی‌ها یا مردم دیگر شهرهای این استان است.

برنامه سفر  آخر هفته از اصفهان به سمیرم

سمیرم، شهری خوش آب‌و‌هوا در استان اصفهان در دل کوهستان، با معماری و ساختار منحصر‌به‌فرد، جاذبه‌های طبیعی بکر و زیبا، صنایع‌دستی زیبا و خوراکی‌های خوشمزه، یکی از بهترین و محبوب‌ترین مقاصد سفر آخرهفته برای یک یا دو روز برای مردم اصفهان یا دیگر شهرهای اطراف آن است و معمولا جاذبه‌های طبیعی این شهر و اطراف آن در فصل تابستان و مخصوصا روزهای پنجشنبه و جمعه پذیرای تعداد زیادی از گردشگران و مسافران هستند.

فاصله اصفهان تا سمیرم ۱۶۱ کیلومتر است و طی کردن این مسیر تقریبا ۲ ساعت طول می‌کشد. در این مقاله تلاش شده زیباترین و بکرترین جاذبه‌های سمیرم و اطراف آن به شما معرفی شود.

برای سفر به سمیرم از اصفهان، ابتدا باید به شهرضا بروید و از آنجا راهی سمیرم شوید. از سوغات و صنایع‌دستی سمیرم می‌توان به سیب بسیار مرغوب، فرآورده‌های لبنی محلی مانند کشک و قره قروت و قالی و جاجیم اشاره کرد.

چنانچه قصد شب مانی در شهر سمیرم و اطراف آن را دارید، به همراه داشتن لباس گرم و تجهیزات مشابه مانند کیسه خواب کاملا ضروری است؛ زیرا این شهر حتی در تابستان هم شب‌های واقعا سردی دارد.

این مقاله از دو بخش تشکیل شده است؛ در بخش اول به معرفی جاذبه‌هایی می‌پردازیم که برای سفر یک روزه مناسب هستند و در بخش دوم با جاذبه‌هایی آشنا می‌شوید که مناسب سفر دو روزه هستند.

در نقشه زیر می‌توانید مسیر دسترسی به مقاصد مناسب برای سفر یک روزه از اصفهان به سمیرم را ببینید.

اگر می‌خواهید مدتی را در مکانی آرام، در میان درختان سربه‌فلک کشیده و قد افراشته با آرامش بگذرانید و از منظره کوه دنا هم لذت ببرید، حتما از پارک دریاچه سمیرم دیدن کنید. این پارک دریاچه‌ای کوچک و زیبا درکنار کوه باشکوه و با صلابت دنا توجه هر گردشگری را به خود جلب می‌کند

آبشار سمیرم یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی سمیرم و اطراف آن است. این آبشار که به عروس زاگرس شهرت دارد، در اعماق تنگه‌ای به همین نام واقع شده و از میان دیواره‌های سنگی زیبایی به پایین دره فرو می‌ریزد. آب این آبشار پس از ریزش از بالای کوه مسیر خود را همانند یک چشمه پلکانی طی می‌کند. این آبشار به عنوان یک اثر طبیعی به ثبت ملی رسیده است.

در اطراف این آبشار تمام امکانات رفاهی لازم از جمله رستوران، مغازه‌های اغذیه فروشی، نمازخانه، سرویس بهداشتی و حتی باربیکیو فراهم شده است و وسایل لازم برای شب‌ مایی از جمله چادر و پتو هم به مسافران کرایه داده می‌شود.

می‌توانید تا شب در کنار این آبشار وقت خود را به تفریح و استراحت سپری کنید و شب هم به اصفهان بازگردید یا حتی شب را نیز تا صبح در کنار این آبشار بگذرانید.

در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق سمیرم سدی احداث شده که دریاچه‌ای زیبا که مامن چند گونه ماهی است. در اطراف دریاچه سد حنا، تفرجگاهی زیبا با پوشش گیاهی متنوع ایجاد شده که از نظر تنوع گونه‌های جانوری هم غنی است. در ضمن می‌توانید از سد حنا با طول تاج ۲۵۴ متر، عرض ۱۰ متر و ارتفاع ۳۰ متر هم بازدید کنید.

منطقه‌ شکار ممنوع حنا منطقه‌ای حفاظت شده در ۳۰ کیلومتری جنوب شرق سمیرم و ۸ کیلومتری شمال شهر حنا است. در این منطقه که سد دریاچه حنا در میان آن واقع شده است، رودخانه‌ها وچشمه‌های متعددی وجود دارد که آب همه آن‌ها به دریاچه سد حنا می‌ریزد. وجود دره‌های عمیق و زیبا در کنار دریاچه و همچنین پرندگانی که جذب این دریاچه شده‌اند، زیبایی این منطقه را افزون کرده است.

برای رسيدن به درياچه حنّا و مناطق كوهستانی حاشيه آن دو مسير وجود دارد :

جاده سميرم به حنا : در سمت جنوب شهر سميرم جاده شـوسه باريكي به طول ۳۵ كيلومتر به سمت شهـر حنّا منشعب می‌شود كه راه اصلی درياچـه در كيلومتـر ۳۰ آن به طول يك كيلومتر به سمت شرق از آن جدا می‌شود و پس از دور زدن، برای رسیدن به درياچه باید مسیر خود را به سمت شهرستان آباده ادامه دهید.

جاده سميرم ـ اسلام‌آباد : اين جاده از شمال منطقه می‌گذرد و شهر حنّا را به روستاي اسلام‌آباد مرتبط ‌می‌كند.

فاصله سمیرم تا دریاچه سد حنا: ۲ ساعت و ۳۱ دقیقه (۲۰۳ کیلومتر)
جاذبه‌های مناسب برای سفر دو روزه

در نقشه زیر می‌توانید مسیر دسترسی به مقاصد مناسب برای سفر دو روزه از اصفهان به سمیرم را ببینید.

این چشمه پر آب که مانند یک رودخانه به نظر می‌رسد، در ۱۹ کیلومتری جنوب شرقی روستای ونک (این روستا در ۱۹ کیلومتری شمال غرب سمیرم واقع شده است) قرار دارد. به این چشمه که می‌رسید شاهد طبیعتی بهشت‌گونه با درختان انبوه هستید و به هر گوشه که می‌نگرید می‌بینید که آب خنک از دل صخره‌ها و سنگ‌ها بیرون می‌زند و هر چقدر بیشتر به سمت ارتفاعات بالاتر حرکت کنید، مناظر زیباتری را خواهید دید.

در این چشمه هم امکانات رفاهی لازم از جمله سرویس بهداشتی و فروشگاه اغذیه فروشی فراهم شده است و امکانات لازم برای شب‌مانی به مسافران کرایه داده می‌شود. در اطرف این چشمه حشرات خطرناک مانند عقرب و رتیل به وفور یافت می‌شوند باید مراقب آن‌ها باشیم.

نشانی: ۱۹ کیلومتری جنوب شرقی روستای ونک

فاصله از اصفهان: ۲ ساعت و ۴۶ دقیقه (۲۰۸ کیلومتر)

مدت زمان بازدید: ۴ ساعت تا یک روز

 

منبع : کجارو

Posted in دسته‌بندی نشده