پارک ساحلی رعنا، تجربه رویایی بر کناره رود دز

پارک ساحلی رعنا یکی از چندین پارک ساحلی زیبای شهر دزفول است که فضای دلنشین و چشم‌نواز آن سبب جذب گردشگران بسیاری به پارک شده است.

پارک ساحلی رعنا، تجربه رویایی بر کناره رود دز

پارک یا بوستان به مکانی گفته می‌شود که محفوظ بوده و به‌صورت طبیعی یا نیمه طبیعی توسط دولت به وجود آمده و در کنار آن مکانی برای تفریح و لذت بردن انسان‌ها یا برای حفاظت از حیات وحش یا زیستگاه طبیعی ایجاد شده است. به پارک‌هایی که در کناره ساحل رود طراحی می‌شوند، پارک ساحلی می‌گویند. پارک ساحلی رعنا در غرب رودخانه دز قرار دارد. پارک ساحلی رعنا در وسط شهر دزفول، یکی از تفریحگاه‌های زیبا و دلنشین دزفول است که طرفداران زیادی دارد. درختان سبز پارک، موقعیت دسترسی مناسب، همجواری با پل‌های جدید و قدیم دزفول، باند پیاده‌روی، پارکینگ مناسب و ویژگی‌های متنوع دیگر آن، مجموعه‌ی گردشگری مناسبی ایجاد نموده که در تمام فصول سال، قدم زدن در آن در ساحل رود دز و استفاده از فضای دلنشین آن را لذت‌بخش نموده است.

دزفول شهری است که معروف به شهر پارک‌های ساحلی است. وجود رودخانه دز در این شهر سبب به وجود آمدن انواع پارک‌های ساحلی متعدد شده است. این رود یکی از زلال‌ترین، پرآب‌ترین و زیباترین رودهای ایران از شمال شهر وارد شده و از وسط شهر دزفول عبور می‌کند و در ساحل خود مناظر بی‌نظیر و زیبایی را خلق می‌کند. در کنار رود دز برای استفاده گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت و طبیعت‌گردی، پارک‌های ساحلی احداث شده است که فضای گردشگری و دلنشین کنار رود را دوچندان می‌کند. این پارک‌ها حدود ۷ الی ۸ پارک را شامل می‌شوند که پارک ساحلی رعنا یکی از مهم‌ترین این پارک‌ها در شهر دزفول است.

پارک ساحلی رعنا در دزفول، یکی از پارک‌های شهر است که بر اساس الگوگیری از معماری دزفول ساخته شده و بر این اساس در آن طاق‌های آجری و سنتی به کار رفته است

دزفول به دلیل داشتن پارک‌ها و تفریحگاه‌های ساحلی متعدد و متنوع در کنار رود به شهر پارک‌های ساحلی معروف شده است. پارک ساحلی رعنا دزفول مساحتی بیش از ۸ هکتار دارد و در وسط یکی از تفریحگاه‌های زیبا و دلنشین دزفول است. این پارک طرفداران و حامیان بسیاری دارد. پارک ساحلی رعنا در غرب رودخانه قرار گرفته است. این پارک در راستای تقویت هویت بومی ورودی‌هایی با الگوگیری از معماری دزفول و با طاق‌های آجری و قوس‌های سنتی ساخته شده است. با ساخت ورودی‌هایی با طاق آجری و نمایی سنتی در پارک ساحل غربی رود دز با نام رعنا، سعی بر آن بود تا این پارک در دزفول، هویتی بومی به خود بگیرد.

پارک ساحلی رعنا در سال ۱۳۸۹ بهره‌برداری شد. به دلیل شرایط خاص پارک رعنا، می‌توان از آن به‌عنوان یکی از دیدنی‌ترین مناطق شمال استان خوزستان نام برد که برای گردشگرانی که از سراسر ایران به خوزستان می‌روند، جذاب و خاطره‌انگیز است. درختان سبز پارک، موقعیت دسترسی مناسب، همجواری با پل‌های جدید و قدیم دزفول، باند پیاده‌روی، پارکینگ مناسب و ویژگی‌های متنوع دیگر از آن مجموعه گردشگری مناسبی ایجاد کرده که در همه فصل‌های سال، قدم زدن در آن در ساحل رود دز و استفاده از فضای دلنشین آن را لذت‌بخش کرده است.

در پارک ساحلی رعنا علاوه بر فضای سبز ویژه برای استفاده مسافران و گردشگران، نورپردازی وسایل رفاهی نظیر رستوران، وسایل ورزشی و امکانات بازی، سرویس‌های بهداشتی و امکانات متنوع دیگر فراهم شده است. قایق‌سواری، شنا و ورزش‌های آبی و روی آب به ویژه در فصل تابستان و گرمی هوا لذت خاصی برای گردشگران دارد. مجموعه پارک ساحلی رعنا و امکانات تفریحی آن بر ساحل رود دز و استقبال بی‌نظیر گردشگران از آن، ظرفیت‌های خوبی برای سرمایه‌داری ایجاد کرده است. تاسیس هتل، رستوران، ورزش‌های آبی و امکانات تفریحی دیگر در کنار رودخانه‌ی دز، فرصت‌هایی است که در زمینه رونق اقتصادی این منطقه و استفاده گردشگران ایجاد شده است.

شهر دزفول در جنوب غربی ایران قرار گرفته و شهری پرجمعیت است. این شهر به دلیل وجود رود دز از اهمیت و پیشینه تاریخی ارزشمندی برخوردار است. این شهر در ۷۲۱ کیلومتری تهران و ۱۵۵ کیلومتری اهواز و در ۳۰۰ کیلومتری دریا قرار گرفته و ۱۴۳ متر ارتفاع دارد. دزفول از لحاظ وسعت دومین شهر بعد از اهواز در استان خوزستان است. شهر دزفول در دامنه‌های زاگرس میانی جای دارد و پیشینه تاریخی آن به زمان ساسانیان بازمی‌گردد. شهر دزفول پیش از ساسانیان هم آباد بوده و بخشی از سرزمین‌های امپراطوری‌های ایلام و هخامنشیان بوده است.

نام دزفول از دزپل در معنای دژی که در کنار پل ساخته شده، گرفته شده است. در منابع تاریخی آمده است که راه ارتباطی میان دو شهر باستانی جندی‌شاپور و شوش در دوران فرمانروایی شاپور اول ساسانی از طریق پلی بر روی رودخانه دز، صورت می‌گرفته است. در جوار این پل، یک دژ محکم برای حراست احداث شده بود. به تدریج مردمانی به دژپل کوچ کردند. بعدها با ورود اسلام به ایران، نام دژپل در گویش مردم به دزفول تبدیل شد.

با این توصیفات می‌توان گفت که دزفول بخش عظیمی از زیبایی طبیعی، سرسبزی و چشم‌انداز بی‌نظیر خود را به وجود رود دز مدیون است. رود زلال دز میهمان مهربان شهر دزفول است و از میان شهر عبور می‌کند و با این حضور، زیباترین مناظر طبیعی را خلق می‌کند. بر کناره‌های این رود زیبا وجود پارک ساحلی رعنا و چشم‌انداز طبیعت آن زیبایی این منطقه را دوچندان نموده است. طبیعی است که شب‌های دزفول در کنار این رود، و در پارک ساحلی رعنا، یکی از آرامش بخش‌ترین و در عین حال پرطرفدارترین جاذبه‌های گردشگری است که کمتر نظیر آن در ایران یافت می‌شود، گردشگرانی که به ویژه شب در این پارک حضور یافته‌اند و از آن دیدن کرده‌اند و شب را در کنار رود دز به سر برده‌اند، بر این باورند که با حضور در این پارک زیبا و بازدید از چشم‌انداز رویایی آن در شب، یکی از تفریحات استثنایی و خاطره‌انگیز را در شمال استان خوزستان رقم زده و تجربه کرده‌اند.

 

منبع : کجارو

Posted in دسته‌بندی نشده